زندگی خوشمزه ی قهوه ای من 2 – نام های عجیب ، طعم های عجیب تر - کلبه ى ایرانیان

KING 37 Home 1

 

منوی کافی شاپ ها با انواع قهوه هایشان گیجتان کرده؟


 

اصلاً میدانید فرق همه ی مدل های قهوه با هم چیست؟

 

 

سردر گمی در منوی قهوه های یک کافی شاپ را حتماً تجربه کرده اید.

در این مواقع یا هربار سراغ یکی از اسمهای نا آشنا رفته اید و حالا برای خودتان متخصص شده اید

یا همیشه همان همیشگی را سفارش می دهید.

حالا انواع قهوه را برای شما مرور کرده ایم تا این بار حرفه ای انتخاب کنید.

( ماهور نبوی نژاد – زندگی ایده آل )

 

 

دوستان کلبه ی ایرانیان

اگر در پست قبلی همراه کلبه بوده باشید قرار بود برای شما از مطالب خواندنی درباره ی قهوه بگویم که ترجیح دادم آن را در پستهای بعدی آورده و در این پست شما را با انواع قهوه آشنا کنم. چون احتمالاً برای شما جالب تر خواهد بود!

( برای آشنایی با انواع قهوه به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید )


 

کافه لاته ( کافه اوله )

 

 

کافه لاته یک قهوه ی ایتالیایی است که از ترکیب قهوه اسپرسو با شیر تهیه می شود. کافه لاته در لغت به معنی قهوه ( کافه ) و شیر ( لاته ) است. </p>

برای تهیه ی کافه لاته ، قهوه ی اسپرسو را با شیر داغ یا جوشیده ترکیب می کنند و روی آن را با کف می پوشانند. کافه لاته در فنجان یا کاپ سرو نمی شود.

این قهوه در لیوان های بلند شیشه ای ( مانند تصویری که در بالا برایتان گذاشته ام ) سرو می شود،چون از طبقه ی پایین تا بالا چند رنگ مختلف است و جدا بودن این طبقات مهارت قهوه ساز را نشان می دهد.

 

تفاوت کافه لاته با کاپوچینو در نسبت قهوه به شیر آن است ؛ در کاپوچینو این نسبتها مساوی است اما در کافه لاته قهوه به نسبت یک به سه به شیر جوشیده اضافه می شود.

اگر در منویی کافه لاته نبود بلکه کافه اوله به چشم خورد تعجب نکنید! کافه اوله نام فرانسوی کافه لاته است.

 

 

اسپرسو

 

 

 

اسپرسو یک واژه ی ایتالیایی است به معنی سریع و خیلی کوتاه ؛ چون قهوه اسپرسو در کوتاهترین زمان شما را سر حال می آورد.این خاصیت اسپرسو به دلیل غلظت آن است. در سال 1822 میلادی ایتالیایی ها روش جدیدی را برای تهیه ی قهوه ابداع کردند.به این طریق که در فشار بالا و با آب 90 درجه از دانه ی قهوه ، عصاره ی آن را می گرفتند.

قهوه ایکه به این روش بدست می آمد به اسپرسو معروف شد و با محبوبیت آن دستگاههای اسپرسو ساز هم به خانه ها آمدند.اسپرسو در فنجان های بسیار کوچک و اغلب بعد از غذا سرو می شود.

 

در ایران فقط قهوه خورهای حرفه ای با طعم تلخ و غلیظ اسپرسو کنار می آیند. اگر در این گروه هستید می توانید دستگاه اسپرسو با قیمت مناسبی بخرید.تهیه ی قهوه ی مخصوص اسپرسو فراموشتان نشود!

در کافه های مختلف ، اسپرسو با ترکیب های مختلف سرو می شود.مثلا کافه ماچیاتو که ترکیب اسپرسو با کف شیر است یا کان پالا که ترکیب اسپرسو با خامه ی ترش است.

 

 

 

 

کاپوچینو

 

 

این قهوه آشناترین قهوه است که بدلیل ترکیب شدن با شیر تلخی رایج قهوه فرانسه و ترک را ندارد و اغلب افراد از خوردن آن لذت می برند.

در کاپوچینو به میزان مساوی قهوه و شیر با هم ترکیب میشوند. این روزها کاپوچینوهای طعم دار هم به بازار آمده اند.مثل کارامل،شکلات، وانیل و ...

 

اما نام کاپوچینو از کجا آمده است؟ کاپوچین نام فرقه ای از راهبان کاتولیک است که معمولاً چهره ی رنگ پریده ای دارند و کلاه سیاهی بر سر می گذارند.

ایتالیایی ها کف شیر و قهوه ی پاشیده شده روی آن را شبیه راهبان کاپوچینو می دانند ؛ به همین دلیل این نام را بر آن گذاشتند.

 

 

 

آمریکانو

 

قهوه ی آمریکانو ترکیب یک پیمانه قهوه ی اسپرسو با 250 گرم آب جوش است.این قهوه هم ابتکار آمریکایی است و هم در این کشوربسیار محبوب است ؛ به همین دلیل آن را به این نام میشناسیم.

هایـــلایـــــت هــــا : کافه لاته - اوله - اسپرسو - کاپوچینو - آمریکانو
جمعه ۱٠ دی ۱۳۸٩ساعت ۳:۱٩ ‎ق.ظ بود | ا. مـحـمــدنــژاد  نظرات ()
Daisypath Happy Birthday tickers